štvrtok, augusta 21, 2008

SSD s kapacitami v TB a ďalšie novinky

Spoločnosť BitMicro informovala na veľtrhu Siggraph, ktorý sa konal v Los Angeles, o svojej schopnosti vyrábať zariadenia SSD s kapacitou až 6,5 TB, s 55 000 vstupno-výstupnými inštrukciami za sekundu (IOPS) a trvalým dátovým tokom až do 230 MB za sekundu. Tieto SSD majú rozmery klasických zariadení s výnimkou výšky, ktorá je dvoj až trojnásobne väčšia.

Na tom istom podujatí predstavila spoločnosť Texas Memory Systems zariadenie s kapacitou až 64 TB pamäte flash. Celkovo je schopné vykonať až 800 000 IOPS a dátový tok môže dosiahnuť až 12 GB za sekundu. Je umiestnené v skrini, kde je nad sebou uložených 8 RamSan-500 jednotiek s výškou 4U. Každá jednotka má kapacitu 8 TB pamäte flash, vykoná maximálne 100 000 IOPS a dátový tok dosahuje maximálne 1,5 GB za sekundu. Vyrovnávacia pamäť každej z ôsmich jednotiek má kapacitu od 16 do 64 GB DDR RAM. Celková spotreba zariadenia je na úrovni 2,5 kW. Jednotlivé flash moduly sú v redundantnom poli RAID 3, pričom ich možno vymieňať za plnej prevádzky bez straty dát, ale prebudovanie poľa trvá následne 10 až 15 minút. Podľa reprezentantov spoločnosti sa toto zariadenie používa najmä na renderovanie filmových projektov a obrovské transakčné databázy.

Spoločnosť Intel ohlásila, naopak, nové SSD, ktoré sú podstatne menšie a ľahšie ako bežné SSD. Z-P230 PATA SSD je štvornásobne menší ako tradičný 1,8" pevný disk, štvrtinová je aj jeho hmotnosť. Využívané je rozhranie PATA (IDE). SSD sa vyrábajú vo verzii ZIF so 40 vývodmi a rozmermi 38 × 54 × 3,2 mm a hmotnosťou 11 gramov a vo formáte mini-card s rozmermi 30 × 50,95 × 3,8 mm a hmotnosťou 8 gramov. Určené sú ako náhrada klasických pevných diskov v zariadeniach, ktoré Intel nazýva netbook a nettop systémy. Prenosová kapacita pri čítaní dát je na úrovni 38 MB za sekundu, pri zápise 10 MB za sekundu. Spotreba energie je na úrovni 1,65 mW v stave nečinnosti a 314 mW pri plnej prevádzke. Kapacity dosahujú 4 GB, resp. 8 GB, v poslednom štvrťroku tohto roka bude k dispozícii aj 16 GB verzia.

Začínajúca kórejská spoločnosť Indilinx oznámila uvedenie IDX22 SSD radiča s rozhraním SATA II s najvyššou rýchlosťou čítania až 230 MB za sekundu a rýchlosťou zápisu 170 MB za sekundu pri využití Single Level Cell (SLC) pamätí NAND flash a 200 MB za sekundu, resp. 160 MB za sekundu pri využití Multi Level Cell (MLC) pamätí NAND flash. Maximálna podporovaná kapacita je na úrovni 512 GB. Radič disponuje dvoma nezávislými skupinami štyroch kanálov a vyrovnávacou pamäťou DRAM. Používa dva typy hardvérovej korekcie chýb (ECC): Reed-Solomon a Bose-Chadhuri-Hocquenghem. Radič je vyrobený 90 nm výrobným procesom. Podporuje flash čipy spoločností Samsung, Toshiba, Hynix a Intel/Micron. V budúcnosti chystá spoločnosť v rámci projektu Jet Stream radič s rozhraním SATA 3 s prenosovou kapacitou až 500 MB za sekundu, s podporou ONFI. Projekt Hillview, zameraný na servery, by mal priniesť prenosovú kapacitu na úrovni až 1400 MB za sekundu.

Z iného súdka sú špekulácie, podľa ktorých spoločnosť Seagate, najväčší svetový dodávateľ pevných diskov, poškuľuje po spoločnosti SanDisk, ktorú by mohla odkúpiť alebo by mohlo dôjsť k ich spojeniu. Keby sa niektorý z týchto prekvapivých scenárov zrealizoval, malo by to veľký vplyv na trh s SSD, keď by Seagate získal veľkú výhodu oproti ostatným výrobcom. Využil by technológiu spoločnosti SanDisk v kombinácii s veľkým portfóliom zákazníkov, ktorým dodáva svoje výrobky. Zvlášť zaujímavé sú tieto dohady v súvislosti s vyhrážkami firmy Seagate, že bude žalovať producentov SSD pre porušovanie svojich patentových práv.

streda, augusta 20, 2008

Firefox sa začne upgradovať z 2.0 na 3.0 budúci týždeň

Spoločnosť Mozilla začne u svojho populárneho prehliadača Firefox ponúkať užívateľom hlavnej verzie 2.0 aktualizáciu na verziu 3.0 budúci týždeň.

Vyplýva to z poznámok z pondelkového stretnutia vývojárov spoločnosti.

Podľa zápisu bude aktualizácia ponúkaná vo Firefoxe 2.0.0.16 a samozrejme príde k aktualizácii na poslednú finálnu verziu 3.0.1.

Aktualizáciu bude ale možné odmietnuť.

Z aktuálneho plánu Mozilly zároveň vyplýva, že ďalšie verzie Firefoxu 2.0.0.17 a 3.0.2 budú vydané 11. septembra. Kód týchto verzií bude zmrazený 26. augusta.

Zároveň včera bol zmrazený kód pre druhú alfa verziu Firefoxu 3.1. Prvá alfa verzia bola vydaná v júli, popis noviniek je možné nájsť v tomto článku.

Výberové konanie na prevádzkovateľa DVB-T, budeme mať MPEG-4

Telekomunikačný úrad Slovenskej republiky (TÚ SR) dnes zverejnil výzvu na predloženie ponúk vo výberovom konaní na prevádzkovateľa prvého a druhého multiplexu vysielania digitálnej terestriálnej televízie štandardom DVB-T.

TÚ SR vo výzve stanovil aj viaceré technické podmienky na prevádzku multiplexov, vrátane určenia použitia kompresného štandardu MPEG-4.

Hoci koncové MPEG-4 zariadenia majú o niečo vyššiu cenu ako u MPEG-2, najmä pre možnosť dvojnásobného množstva televíznych programov šírených v jednom multiplexe a reálnu možnosť vysielania v HD kvalite je v súčasnosti väčšinou považovaný MPEG-4 za výrazne lepšie technologické riešenie.

Stanovená bola aj modulácia 64-QAM, kódový pomer 2/3 a ochranný interval 1/4. To znamená, že jeden multiplex bude mať bitrate 19.906 Mbps.

Termínom odovzdávania ponúk je 20. november. Po určení víťaza a udelení povolenia je povinný víťaz spustiť komerčnú prevádzku prvého multiplexu najneskôr do jedného roka od nadobudnutia právoplatnosti povolenia. Ak víťaz nespustí prevádzku skôr, veľmi pravdepodobne tak bude spustená komerčná prevádzka DVB-T až v roku 2010.

Pre územia frekvenčného vyhradenia Nitra a Poprad zároveň nie je k dispozícii voľný kanál pre prvý multiplex, v týchto oblastiach je zatiaľ určený kanál len pre druhý multiplex. Najneskorší termín spustenia druhého multiplexu je 31. januára 2012.

Víťaz výberového povolenia získa povolenia na prevádzku prvého multiplexu do 31. mája 2015 a na prevádzku druhého multiplexu na dvadsať rokov.

Súčasťou zverejnenej výzvy sú aj bodové hodnotenia jednotlivých kritérií. Najviac, 750 bodov, je za technické riešenie a rýchlosť budovania siete prvého a druhého terestriálneho multiplexu a pokrytie obyvateľstva Slovenskej republiky jeho signálom, výhodu tak môže získať prevádzkovateľ garantujúci skoršie pokrytie ako stanovuje zákon.

Vysoké hodnotenie má aj rozsah poskytovaných služieb, 600 bodov, ponúkaná výška úhrady za pridelené frekvencie, 500 bodov, a podpora prechodu z analógového na digitálne vysielanie, 400 bodov.

Debian oslávil pätnásť rokov

Debian, jedna z popredných linuxových distribúcií, oslávila 16. augusta pätnásť rokov od vydania prvej verejnej verzie 16. augusta 1993.

Prvá verzia Debianu bola Ianom Murdockom vydaná menej ako dva roky od vydania prvej verzie linuxového jadra 0.01 v septembri 1991. Debian sa tak radí medzi najstaršie distribúcie, staršou v súčasnosti existujúcou je podľa dostupných informácií len Slackware, naopak Red Hat aj Suse sú o niečo mladšími.

V súčasnosti má Debian významnú pozíciu najmä na serveroch, samotná distribúcia na desktopoch nie je príliš populárna. Na Debiane je ale postavená distribúcia Ubuntu, ktorá je v súčasnosti najpopulárnejšou desktopovou distribúciou.

Zo známejších distribúcií je na Debiane založený napríklad aj Knoppix, Linspire a nepriamo aj Damn Small Linux.

Debian je dostupný pre desať procesorových architektúr.

V súčasnosti je poslednou verziou distribúcie etch 4.0r4, verzia lenny 5.0 má byť vydaná v septembri. Debian udržiava štyri verzie, oldstable, stable, testing a unstable. Aktuálnou finálnou produkčnou verziou je stable, ktorá je v posledných rokoch pre použitie na desktope vzhľadom na veľké priemerne dvojročné intervaly medzi jednotlivými vydaniami často kritizovaná pre príliš staré hlavné verzie jednotlivých softvérov.

Debian bol skôr tento rok aj terčom významnej kritiky, keď pre chybu jeho prispievateľov sa v knižnici OpenSSL distribuovanej v Debiane nachádzala vážna bezpečnostná chyba spôsobujúca napríklad generovanie slabých RSA kľúčov a certifikátov. Problému sa detailne venovali v tomto článku.

utorok, augusta 19, 2008

Wireless USB hub s podporou pripojenia DVI monitora

Zaujímavý Wireless USB hub využiteľný s čoraz väčším počtom notebookov podporujúcich štandard Wireless USB predstavila v pondelok spoločnosť Kensington.

Hub, ktorý výrobca označuje ako dokovaciu stanicu, okrem štandardnej podpory priameho pripojenia USB zariadení a ich pripojenia bezdrôtovo k PC alebo notebooku cez Wireless USB podporuje totiž aj pripojenie monitora a stereo reproduktorov.

Cez päť USB 2.0 portov pripojené zariadenia, monitor a reproduktory sú následne pri notebooku v dosahu hubu pripojené a využiteľné samotným notebookom. K notebooku tak zvyčajne pri využití nového hubu nebude potrebné ručne pripájať žiadne zariadenie.

Pre pripojenie monitora je k dispozícii DVI-I port. Hoci to výrobca v oficiálnych informáciách neuvádza, z dostupných ovládačov je možné zistiť, že hub využíva čip od DisplayLink. DisplayLink čip umožňujúci pripojiť monitor cez USB, v tomto prípade Wireless USB, je používaný napríklad priamo vo viacerých monitoroch umožňujúcich pripojenie cez USB.

V prípade hubu od Kensingtonu sú podporované monitory so štandardným rozlíšením 1280 x 1024 alebo širokouhlé monitory do rozlíšenia 1680 x 1050. Ovládače sú zatiaľ k dispozícii len pre 32-bitovú verziu Windows XP a Visty.

Hub stojí na americkom trhu 230 dolárov, v prepočte 4 700 Sk, a predávať sa začne na konci augusta.

pondelok, augusta 18, 2008

Elpida vyvinula prvú DDR3 SDRAM s 2,5 Gb/s

Nielen rýchle procesory a výkonné pevné disky zohrávajú významný podiel na celkovom výkone počítačov; aby bol výkon počítača čo najlepší, je dôležité mať aj rýchle pamäte. Kým pamäte pre grafické riešenia sú už na rýchlosti 5 Gb/s vo vyhotovení GDDR5, pamäte pre počítače v tomto smere ešte zaostávajú. Presadzovanie DDR3 SDRAM nie je také výrazné, ako sa očakávalo. Ceny síce v poslednom období pri menej výkonných typoch výrazne klesli, ale výkon nie je taký, akým by mala nová generácia pamätí disponovať.

Tento fakt sa snaží zmeniť japonská spoločnosť Elpida (Elpida Memory, Inc.), ktorá sa zaoberá výrobou mikročipov DRAM. Tá oznámila vyvinutie prvej 1 GB pamäte DDR3 SDRAM s rýchlosťou dátového prenosu 2,5 Gb/s. Nie je to ani mesiac po tom, čo spoločnosť oznámila vyvinutie prvej 1 GB DDR3 SDRAM s rýchlosťou 2 Gb/s. Pamäť sa má vyrábať 65 nm technológiou. Nová, ešte rýchlejšia pamäť má mať optimalizovanú konštrukciu, založenú na medených prepojeniach, rovnako má byť použitá nová technológia obvodov, ktorá nielen umožňuje vyššiu rýchlosť, ale aj nižšie napätie 1,2 V, vyhovujúce špecifikácii DDR3.

Nové pamäte DDR3 SDRAM môžu disponovať štandardom DDR3 s napätím 1,5 V, ako aj s veľmi nízkym napätím 1,35 V a 1,2 V. Dátový tok s rýchlosťou 2,5 Gb/s je dosiahnutý pri 1,5 V a 1,8 Gb/s pri 1,2 V. Nové pamäte tak dosahujú vyššiu rýchlosť pri nižšom napätí oproti súčasnému priemyselnému štandardu 1,6 Gb/s pri 1,5 V. Elpida deklaruje rýchlosť 667 Mb/s až 2,5 Gb/s pri napätí 1,2 V až 1,5 V.

Vysokorýchlostné DDR3 SDRAM od Elpidy sú určené najmä pre servery a výkonné počítače. V súčasnosti sú u nás bežne na trhu pamäte DDR3s frekvenciami 1333, 1600 a 1800 MHz a s napätím v rozsahu 1,7 – 2,0 V, ktoré, ako vidieť, je oveľa vyššie, ako majú nové modely od Elpidy. V súčasnosti predávané moduly DDR3 postupne vytláčajú najpoužívanejšie typy pamätí DDR2 s frekvenciami 800 a 1066 MHz.